# IDSD-07-S-04.50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDSD-07-S-04.50
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idsd-07-s-04-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idsd-07-s-04-50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Multiple, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Cable
- **Contact Finish:** Gold
- **Length:** 0.375' (114.30mm, 4.50")
- **Number of Positions:** 14
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)