# IDSD-05-S-02.67-ST8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDSD-05-S-02.67-ST8
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idsd-05-s-02-67-st8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idsd-05-s-02-67-st8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Multiple, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Cable
- **Contact Finish:** Gold
- **Length:** 0.223' (67.82mm, 2.67")
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)