# IDSD-03-D-10.00-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDSD-03-D-10.00-T
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idsd-03-d-10-00-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idsd-03-d-10-00-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Multiple, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Tin
- **Length:** 0.833' (254.00mm, 10.00")
- **Number of Positions:** 6
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)