# IDPV-25A-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDPV-25A-24
- **Manufacturer:** Mean Well USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idpv-25a-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idpv-25a-24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/35/12823514-1866-5265-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cURus, ENEC
- **Current:** 1.05A
- **Dimming:** PWM
- **Efficiency:** 81%
- **Features:** OCP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 45°C
- **Power (Watts):** 25 W
- **Size:** 4.51" L x 2.85" W x 0.79" H (114.5mm x 72.5mm x 20.0mm)
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Voltage
- **Voltage:** 90VAC