# ICP-S2.3TN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ICP-S2.3TN
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/icp-s2-3tn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/icp-s2-3tn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/02/66/2502664-ICP-S0.5TN-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2.3 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.118" L x 0.098" W x 0.079" H (3.00mm x 2.50mm x 2.00mm)
- **Voltage Rating:** 50 V