# ICH7548WS24N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ICH7548WS24N
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ich7548ws24n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ich7548ws24n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 3.12A
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 75 W
- **Size:** 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V