# ICB18S30F12PO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ICB18S30F12PO
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/icb18s30f12po
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/icb18s30f12po#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/79/05/14790560-1864-2000-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** PNP-NO, 4-Wire
- **Response Frequency:** 1.5kHz
- **Sensing Distance:** 0.472" (12mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 36V