# IBS086-KMKM-10.0IN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IBS086-KMKM-10.0IN
- **Manufacturer:** Amphenol Times Microwave Systems
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ibs086-kmkm-10-0in
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ibs086-kmkm-10-0in#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** 2.92mm Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** 2.92mm Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Color:** Blue
- **Frequency:** 50 GHz
- **Length:** 10.000" (254.00mm)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 125°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω
- **Style:** 2.92mm to 2.92mm