# IB048Q120T53N1-CB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IB048Q120T53N1-CB
- **Manufacturer:** Vicor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ib048q120t53n1-cb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ib048q120t53n1-cb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/35/61/8035614-1102-1109-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 53A
- **Frequency:** 1MHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Power:** 650 W
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** IB048Q120T53N1
- **Voltage:** 38V ~ 55V