# IA30FLF10NOM1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IA30FLF10NOM1
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ia30flf10nom1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ia30flf10nom1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/79/10/14791022-1864-1923-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Stainless Steel
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** NPN-NO, 3-Wire
- **Response Frequency:** 300Hz
- **Sensing Distance:** 0.394" (10mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 10V ~ 30V