# IA30DSF15DO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IA30DSF15DO
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ia30dsf15do
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ia30dsf15do#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67, NEMA 1, 3, 4, 6, 13
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** SCR-NO, 2-Wire
- **Response Frequency:** 400Hz
- **Sensing Distance:** 0.591" (15mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 36V, 12V ~ 40V