# I537-2O7-40.000 MHZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** I537-2O7-40.000 MHZ
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/i537-2o7-40-000-mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/i537-2o7-40-000-mhz#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2mA
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** 卤1.5ppm
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 3V