# HYW08025012BSS-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HYW08025012BSS-12
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hyw08025012bss-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hyw08025012bss-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 80.0 CFM (2.24m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 53.5dB(A)
- **Power (Watts):** 7.2 W
- **RPM:** 6200 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.700 in H2O (174.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.40mm