# HYW08025012BM-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HYW08025012BM-12
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hyw08025012bm-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hyw08025012bm-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 55.6 CFM (1.56m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 43.5dB(A)
- **Power (Watts):** 3.12 W
- **RPM:** 4400 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.354 in H2O (88.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.40mm