# HWB015S-15-M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HWB015S-15-M
- **Manufacturer:** Sanken
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hwb015s-15-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hwb015s-15-m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus, GS
- **Current:** 1.3 A
- **Efficiency:** 70%
- **Features:** Load Sharing, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 15W
- **Size:** 4.33" L x 3.62" W x 1.34" H (110.0mm x 92.0mm x 34.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC