# HW010A0G1-SZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HW010A0G1-SZ
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hw010a0g1-sz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hw010a0g1-sz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 25 W
- **Size:** 1.86" L x 1.16" W x 0.34" H (47.2mm x 29.5mm x 8.5mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V