# HW-18-08-G-D-250-130
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HW-18-08-G-D-250-130
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hw-18-08-g-d-250-130
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hw-18-08-g-d-250-130#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0µin (0.25µm)
- **Length:** 0.130" (3.302mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 36
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)