# HW-18-08-F-S-295-117
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HW-18-08-F-S-295-117
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hw-18-08-f-s-295-117
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hw-18-08-f-s-295-117#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 3.00µin (0.076µm)
- **Length:** 0.117" (2.972mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 18
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)