# HW-02-09-F-S-400-080
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HW-02-09-F-S-400-080
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hw-02-09-f-s-400-080
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hw-02-09-f-s-400-080#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 3.00碌in (0.076碌m)
- **Length:** 0.080" (2.032mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 2
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)