# HVS2512-470MK8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HVS2512-470MK8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hvs2512-470mk8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hvs2512-470mk8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Non-Magnetic
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 470 MΩ
- **Size:** 0.249" L x 0.138" W (6.30mm x 3.50mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%