# HVS0805-22MJ1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HVS0805-22MJ1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hvs0805-22mj1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hvs0805-22mj1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Non-Magnetic
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 22 MΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%