# HVLR1029F100MK9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HVLR1029F100MK9
- **Manufacturer:** RESI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hvlr1029f100mk9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hvlr1029f100mk9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 100 MΩ
- **Size:** 0.354" Dia x 4.016" L (9.00mm x 102.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%