# HVCB0805FDC75M0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HVCB0805FDC75M0
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hvcb0805fdc75m0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hvcb0805fdc75m0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RM/CF/08/RMCF0805ZT0R00DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.025" (0.64mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.2W, 1/5W
- **Resistance:** 75 MΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%