# HVC2512H-330MK8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HVC2512H-330MK8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hvc2512h-330mk8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hvc2512h-330mk8#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/16/696-1618-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/6-/16/696-1619-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Non-Magnetic
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 300°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 330 MΩ
- **Size:** 0.248" L x 0.138" W (6.30mm x 3.50mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%