# HVC0805H-100MJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HVC0805H-100MJ8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hvc0805h-100mj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hvc0805h-100mj8#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/16/696-1618-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Non-Magnetic
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 300°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 100 MΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%