# HVC0402-500MK8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HVC0402-500MK8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hvc0402-500mk8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hvc0402-500mk8#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/16/696-1618-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Non-Magnetic
- **Height:** 0.015" (0.38mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance:** 500 MΩ
- **Size:** 0.037" L x 0.019" W (0.95mm x 0.48mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%