# HV9250-C0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HV9250-C0
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hv9250-c0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hv9250-c0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/32/47/1332476-HV965-C0-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 9.84" (250.00mm)
- **Color:** Black
- **Features:** Weather Resistant
- **Length:** 33"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tensile Strength:** 160 lbs (72.57 kg)
- **Width:** 0.350" (8.89mm)