# HUM-900-RC-UFL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HUM-900-RC-UFL
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hum-900-rc-ufl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hum-900-rc-ufl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included, U.FL
- **Current:** 25.5mA
- **Frequency:** 900MHz
- **Modulation:** FHSS, FSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 9.5dBm
- **Protocol:** Proprietary
- **RF Family:** General ISM < 1GHz
- **Sensitivity:** -98dBm
- **Serial Interfaces:** Parallel, UART
- **Voltage:** 2V ~ 3.6V