Part Number: HTZ130B24K Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/htz130b24k RFQ URL: https://distyparts.com/product/htz130b24k#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/29/74/8129749-HTZ130B24K-ND.pdf Summary: HTZ130B24K is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: HTZ130B24K is a diodes - rectifiers - arrays from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 500 A @ 24000 V Diode Configuration: 1 Pair Series Connection Mounting Type: Chassis Mount Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: Module Technology: Standard Voltage: 24 V @ 2 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/htz130b24k