# HTZ130B24K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HTZ130B24K
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/htz130b24k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/htz130b24k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 A @ 24000 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** Module
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 24 V @ 2 A