Part Number: HTE52-200MF Manufacturer: Riedon Category: Resistors Subcategory: Through Hole Resistors Product URL: https://distyparts.com/product/hte52-200mf RFQ URL: https://distyparts.com/product/hte52-200mf#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/13/94/10/13941049-696-1626-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/94/10/13941049-696-1626-ND.jpg Summary: HTE52-200MF is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Riedon and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: HTE52-200MF is a through hole resistors from Riedon. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Composition: Thick Film Features: Flame Proof, High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety Number of Terminations: 2 Operating Temperature: -55°C ~ 195°C Power (Watts): 5W Resistance: 200 MΩ Size: 0.315" Dia x 2.047" L (8.00mm x 52.00mm) Supplier Device Package: Axial Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Tolerance: ±1% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/riedon Category Page: https://distyparts.com/category/resistors/through-hole-resistors Canonical URL: https://distyparts.com/product/hte52-200mf