# HTE39-100MJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HTE39-100MJ
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hte39-100mj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hte39-100mj#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/94/10/13941049-696-1626-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Flame Proof, High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 195°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 100 MΩ
- **Size:** 0.315" Dia x 1.535" L (8.00mm x 39.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%