# HTE24-10MF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HTE24-10MF
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hte24-10mf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hte24-10mf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 195°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 10 MΩ
- **Size:** 0.315" Dia x 0.945" L (8.00mm x 24.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%