# HTC1005-1E-R10-T35-L5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HTC1005-1E-R10-T35-L5
- **Manufacturer:** Susumu
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Thin Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/htc1005-1e-r10-t35-l5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/htc1005-1e-r10-t35-l5#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/40/8-/10/408-1050-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/40/8-/10/408-1067-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.1 pF
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.013" (0.33mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Tolerance:** ±0.035pF
- **Voltage:** 25 V