# HSTTV25-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HSTTV25-D
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hsttv25-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hsttv25-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Flame Retardant, UV Resistant
- **Inner Diameter:** 0.125" (3.18mm)
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Material:** Polyolefin (PO), Irradiated
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 135°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.025" (0.64mm)
- **Shrink Temperature:** 90°C