# HSTT25-48-Q45
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HSTT25-48-Q45
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hstt25-48-q45
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hstt25-48-q45#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/49/03/1349033-298-13465-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green, Yellow
- **Features:** Flame Retardant
- **Inner Diameter:** 0.125" (3.18mm)
- **Length:** 4.00' (1.22m)
- **Material:** Polyolefin (PO), Irradiated
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 135°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.025" (0.64mm)
- **Shrink Temperature:** 90°C