# HSP45116AVC-52Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HSP45116AVC-52Z
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Programmable Timers and Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hsp45116avc-52z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hsp45116avc-52z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 184 mA
- **Frequency:** 52MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Supplier Device Package:** 160-MQFP (28x28)
- **Type:** Numerically Controlled Oscillator (NCO)
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V