# HSMC-A430-W50M1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HSMC-A430-W50M1
- **Manufacturer:** Broadcom Limited
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hsmc-a430-w50m1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hsmc-a430-w50m1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/6-/24/516-2488-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 50mA
- **Height (Max):** 3.87mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 2300mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 2.80mm W
- **Supplier Device Package:** 4-PLCC
- **Viewing Angle:** 30°
- **Voltage:** 2.2V