# HSMA-C120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HSMA-C120
- **Manufacturer:** Broadcom Limited
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hsma-c120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hsma-c120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Amber
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 0.60mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.20mm x 0.60mm
- **Lens Style:** Rectangle with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 90mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Size:** 1.60mm L x 1.00mm W
- **Supplier Device Package:** Chip LED
- **Viewing Angle:** 155°
- **Voltage:** 1.9V