# HSE-B18254-0396H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HSE-B18254-0396H
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hse-b18254-0396h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hse-b18254-0396h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/45/92/8545922-102-4231-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Bolt On and PC Pin
- **Fin Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Length:** 1.000" (25.40mm)
- **Material:** Aluminum Alloy
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** TO-218
- **Power Dissipation @ Temperature Rise:** 8.2W @ 75°C
- **Shape:** Rectangular, Angled Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 2.29°C/W @ 200 LFM
- **Thermal Resistance @ Natural:** 9.15°C/W
- **Type:** Board Level, Vertical
- **Width:** 1.654" (42.00mm)