# HS72T14X7X8E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HS72T14X7X8E
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hs72t14x7x8e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hs72t14x7x8e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.551" (14.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 20.5
- **Effective Length (le) mm:** 32.8
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 671
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Inductance Factor (Al):** 127.5 µH