# HS2-050-250FT-CL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HS2-050-250FT-CL
- **Manufacturer:** BUYHEATSHRINK
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hs2-050-250ft-cl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hs2-050-250ft-cl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Clear
- **Inner Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Material:** Polyolefin (PO)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 135°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.029" (0.74mm)
- **Shrink Temperature:** 120°C