# HRSR-250FR-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HRSR-250FR-10
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hrsr-250fr-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hrsr-250fr-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Flame Retardant
- **Inner Diameter:** 0.500" (12.70mm)
- **Length:** 0.833' (254.00mm, 10.00")
- **Material:** Polyolefin (PO)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 90°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.120" (3.05mm)
- **Shrink Temperature:** 90°C