# HR723-2A-110VAC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HR723-2A-110VAC
- **Manufacturer:** Kacon
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hr723-2a-110vac
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hr723-2a-110vac#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 87.3 mA
- **Coil Voltage:** 110VAC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 80°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 110VDC - Max