# HR723-1C-24VDC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HR723-1C-24VDC
- **Manufacturer:** Kacon
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hr723-1c-24vdc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hr723-1c-24vdc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 117 mA
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 80°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 110VDC - Max