# HR710-4PL-12VDC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HR710-4PL-12VDC
- **Manufacturer:** Kacon
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hr710-4pl-12vdc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hr710-4pl-12vdc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 125 mA
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max