# HR707N-3PL-24VAC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HR707N-3PL-24VAC
- **Manufacturer:** Kacon
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hr707n-3pl-24vac
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hr707n-3pl-24vac#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 100 mA
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 250VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)