# HR11D1A61BA1-11-NZ001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HR11D1A61BA1-11-NZ001
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hr11d1a61ba1-11-nz001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hr11d1a61ba1-11-nz001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** Fog Lamp
- **Actuator Type:** Flat - Illuminated
- **Circuit:** SPST
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 20A (DC)
- **Illumination Type, Color:** LED, Amber/Blue
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VDC
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Voltage Rating:** 12 V