# HR01222J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HR01222J
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hr01222j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hr01222j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Resistance:** 2.2 kΩ
- **Size:** 0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%