# HPS4540N010N26R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPS4540N010N26R
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hps4540n010n26r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hps4540n010n26r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 540 W
- **Size:** 2.41" L x 2.29" W x 0.51" H (61.2mm x 58.2mm x 12.9mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V